Sony

Playstation Kollarının Evrimi (1994-2020)

 

En son Playstation 4’ün üzerine daha güçlü bir donanım ve görüntü kalitesi sunan Playstation 4 Pro Kasım 2016‘da çıkmıştı. Bugün ise dünya yeni çıkacak olan Playstation 5 ve onunla birlikte gelecek yeni oyun kolunu konuşuyor. Biz de bu yazımızda geçmişten günümüze Playstation kollarının nasıl geliştiğini inceleyeceğiz.

Playstation Controller

İlk Playstation’la birlikte 3 Aralık 1994‘te çıkan bu oyun kolu analog içermiyordu ve yönlendirme ok tuşları ile yapılıyordu. Kol kabloluydu ve geniş bir girişle konsola bağlanıyordu.

DualShock Analog Controller

20 Kasım 1997‘de çıkan yeni kolla birlikte analog çubukları ve analog butonu geldi. Bu analog çubuklarının sadece 45 derece ve katlarındaki açılarda hareketleri algılanıyordu ve bu hareket çeşitliliği açısından oyunculara kısıtlama getiriyordu. Bunun yanında kola titreşim özelliği de eklendi. Kol Playstation 1’le uyumlu olarak geldi.

DualShock 2

Playstation 2 ile birlikte 4 Mart 2000‘de çıkan yeni kolda butonlar uygulanan basınca duyarlı hale geldi. Bunun yanında analog çubukları daha yumuşak hale geldi ve farklı renk seçenekleri geldi. Önceki kollarda sadece gri renk varken DualShock 2’de siyah, gümüş, beyaz, gri, okyanus mavisi, zümrüt yeşili, kırmızı ve pembe gibi renk seçenekleri vardı. Kol Playstation 1 ile de uyumlu çalışıyordu ve girişleri önceki kolla aynıydı.

Sixaxis Wireless Controller

Playstation 3 ile birlikte 11 Aralık 2006‘da çıkan kontrolcü ilk defa kablosuz olma özelliğini taşıyordu. Bunun yanında analogların algıladığı hareket yönleri genişletilip her yönde hareket algılama geldi. Bunun dışında kolun 6 eksende hareketini algılayan bir sistem de geldi. Bu kolda titreşim özelliği ise kaldırılmıştı.

DualShock 3

Playstation 3 döneminde çıkan 2. kol 11 Aralık 2007‘de çıktı. Yeni kolla birlikte oyuncuya geri bildirim veren titreşim özelliği geldi. Kolun malzeme kalitesi artırıldı ve şarjının daha uzun gitmesi için bataryası geliştirildi.

DualShock 4

Playstation 4’le birlikte 15 Aralık 2013‘te gelen yeni kolda kolun içine hoparlör yerleştirildi ve kulaklık girişi eklendi. Bunun dışında 2 noktaya aynı anda dokunmayı algılayabilen touchpad ve onun üzerinde harekete duyarlı led ışık geldi. Kola oyuncuların oyun deneyimlerini kaydedip paylaşabileceği “Paylaş” butonu eklendi.

Peki DualShock 5?

Playstation 5’in kolunun nasıl olacağına dair Sony tarafından henüz resmi bir görüntü paylaşılmadı. Japonya Patent Ofisi‘nin paylaştığı görsele göre konsol içi mikrofon, daha geniş trigger butonları ve daha küçük analog çubukları olabilir ve led ışığı kalkabilir. DualShock 4’teki USB girişi ise USB Type C girişiyle değiştirilebilir. Bunun dışında söylentilere göre yeni kontrolcüde dokunmatik bir ekranın bulunacağı söyleniyor. Dokunmatik ekranın kolun üzerinde olmasıyla birlikte kol fiyatlarını ne kadar etkileyeceği ise tartışma konusu. Sony’nin yeni kolla ilgili resmi açıklamasından sonra her şey netleşecektir.

Japonya Patent Ofisi’nin paylaştığı görüntünün ise şu şekilde olduğu söyleniyor:

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı