AndroidiOSMobil

The Elder Scrolls : Blades İnceleme

 

Araştır. Oluştur. Fethet.

Bethesda ünlü aksiyon RPG serisi The Elder Scrolls’ü “Araştır. Oluştur. Fethet.”  sloganıyla mobil platforma da taşıyor. Oyunda oluşturduğumuz karakterimizle görevlerden görevlere koşuyor, yıkılmış şehri yeniden inşa ediyor, arenalarda diğer oyunculara meydan okuyoruz. Peki Bethesda bu serisini mobil platforma uyarlarken ne kadar başarılı olabilmiş?

İnşa Et

Şehir düşmanlar tarafından saldırıya uğruyor ve geldiğimizde şehrin tamamen bir harabeye dönüştüğünü görüyoruz. Bize de bu harabeden yeni bir şehir oluşturmak düşüyor. Yıkılan binaların yerine çeşitli yapı malzemeleri ve para harcayarak demirci dükkanı gibi birçok bina dikebiliyoruz. İnşa işleri için de kaynağı görevlerden bulabiliyoruz.

Görevden Göreve Koş

Görev yerlerine gitmek Skyrim’deki gibi sürprizlerle dolu yollardan giderek olmuyor. Menüden girip görev seçtiğinizde sizi görev yerine gönderiyor. Görev yeri dizaynına geldiğimizde etrafta sandık, anlık can doldurmak için yiyecek, odun gibi yapı malzemeleri bulunuyor. Bazı görevlerde etrafı iyi incelediğinizde gizli girişler açıp güzel sandıklarla ödüllendirilebiliyorsunuz. Skyrim detayında yağmalama olmasa da bir mobil oyun için başarılı bir görev yeri dizaynı olduğunu söyleyebiliriz. Görev yerlerinin çeşitliliği şuan için az. Bethesda güncellemelerle yeni görev yerleri ekler mi bilmiyoruz.

Düşman çeşitliliğine geldiğimizde çok fazla çeşitlilik yok. Kurt gibi hayvanlarda vurma zamanını iyi ayarlamak gerekiyorken; goblin, insan gibi düşmanlarda direkt saldırıyoruz. Ekranın sağındaki yeşil barın üstünde bir yetenek doluyor. Buna dolduğunda basıp düşmana daha güçlü şekilde vurabiliyoruz. Düşmana vurmak ise basılı tutarak gücü doldurup bırakmakla oluyor. Savaş mekaniği bir mobil oyun için pratik olmuş.

Oyunda diyaloglara da yer verilmiş fakat diyaloglarda seçtiğiniz seçenekler ileride olacakları diğer RPG oyunlardaki gibi etkilemiyor.

Karakterini Oluştur

Oyunda karakterimizin seviyesini geliştirip yeni yetenekler açabiliyoruz. Görevlerden verilen ödüllerle veya açtığımız sandıklarla yeni ekipmanlar elde edip bunları kullanabiliyoruz.

Geliştirdiğimiz karakterimizle arenada arkadaşlarımıza veya diğer oyunculara meydan okuyup  savaşabiliyoruz.

Bitmek Bilmeyen Bir Yolculuk

Oyunun bir de “Abyss” modu var. Bu modla oyun yapımcısı sonsuz bir oyun deneyimi sunmak istemiş. Her katta farklı tip düşman bulunuyor ve bu katları temizledikçe ödülünüz katlanarak artıyor. Ekranın sağında ise oyunun size düşman öldürdükçe vereceği bonuslar gösteriliyor. Bunların arasında sandıklar da bulunuyor.

Sandıkları menüye girip açabiliyorsunuz. Sandıklar gümüş veya normal sandık oluyor. Normal sandıklar kısa sürede açılırken gümüş sandıklar daha uzun sürede açılıyor ve daha iyi ödüller veriyor.

Genel Değerlendirmeler

Bethesda, The Elder Scrolls deneyimini diğer platformlardaki gibi olmasa da mobile uygun biçimde sade biçimde sunmuş. Zindanlarda yaratık ve insan avlamak istediğiniz her zaman telefonunuzdan oyunu açıp göreve koyulabilirsiniz.

Loot sistemi PC oyunundaki kadar başarılı olmasa da bir mobil oyun için yeterli. Diyalog sistemi hikayeyi yönlendirmese de hikaye anlatımını desteklemiş. Şehir inşa etme sistemi ile kendi şehrine sahip olma hissi verilmiş ve bunun bir sonraki PC ve konsol platformlarına çıkacak The Elder Scrolls oyunlarında daha gelişmiş olarak kullanılması güzel olabilir.

Grafikler orta düzeyde fakat Samsung Galaxy S7’de ara ara kasmalar yaşanabiliyor. Optimizasyonun güncellemelerle sağlanılmasını umuyoruz.

Görevler bir süre sonra kendini çok tekrar ediyor ve görev çeşitliliği çok az. Bir Skyrim deneyimi bekliyorsanız istediğinizi bulamayabilirsiniz fakat zaman geçirmek için birçok ücretsiz mobil oyundan daha başarılı olduğu söylenebilir.

Oyun şuanda erken erişimde ve ücretsiz. Zamanla gelecek güncellemelerle oyunun daha da iyi hale getirilebileceğini düşünüyoruz. Oyunu Google Play Store veya App Store‘dan ücretsiz indirebilirsiniz.

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı